Każda sekunda się liczy

Dawno nie napisałam tu niczego nowego, ale chyba najwyższa pora to zmienić. Jako usprawiedliwienie powiem, że sporo czasu pochłania mi nagrywanie filmów na YouTube i dzielenie się wiedzą w ten sposób. Jeśli jeszcze nie widzieliście, to macie świetną okazję, żeby to nadrobić. Zachęcam do kliknięcia w ten magiczny link i zasubskrybowania mojego kanału, nowe filmy pojawiają się w każdy piątek. Staram się w nich rozprawiać z medycznymi mitami albo po prostu przekazywać ciekawe medyczne informacje, które mogą nam się przydać w zwykłych, codziennych sytuacjach.

Chciałabym wam przypomnieć jak poprawnie i co ważniejsze skutecznie, możemy udzielić pomocy drugiej osobie. Myślę, że to temat bardzo ważny, ale niestety często pomijany. Nikt nie spodziewa się, że to właśnie on będzie musiał zaraz udzielić komuś pomocy i że to właśnie od niego może zależeć czyjeś życie. Nigdy nie wiadomo kiedy przytrafi nam się taka sytuacja, dlatego warto zawczasu się do niej przygotować.

Nagłe zatrzymanie krążenia

Jedną z trudniejszych sytuacji, z którymi możemy się spotkać, to nagłe zatrzymanie krążenia. Jest to jeden z przypadków, który wymaga natychmiastowego udzielenia pomocy, bo każda minuta bezczynności zmniejsza szanse przeżycia nawet o 10%!

Co trzeba wtedy zrobić?

Jakiś czas temu, na podstawie wytycznych Europejskiej Rady Resuscytacji, napisałam wpis, w którym znajdziesz 8 kroków, potrzebnych do skutecznego udzielenia pomocy w takim przypadku. Wpis obejmuje pierwszą pomoc u dzieci i zawiera sporo ilustracji, a nawet film. Wszystko po to, żeby łatwiej nauczyć się wykonywania resuscytacji. To nie jest tak trudne jak mogłoby się wydawać. Pamiętaj, że w kryzysowej sytuacji nie jest ważne jest czy wykonasz wszystko perfekcyjnie, ważne jest, żeby podjąć działania od razu. Każda sekunda się liczy. Dlatego nawet jeśli nie masz możliwości przetrenowania resuscytacji na fantomie, to poznaj chociaż teorię.

Więcej informacji we wpisie Uratuj dziecko.

Zakrztuszenie

Na pewno wiele razy widzieliście zakrztuszenia, zwykle mechanizmy obronne naszego organizmu świetnie sobie z nimi radzą i przy pomocy kaszlu są w stanie usunąć ciało obce z dróg oddechowych. Co jednak zrobić, gdy kaszel nie pomaga i osoba, która się zakrztusiła nie jest w stanie sobie sama poradzić? Na pewno pomyślałaś o podniesieniu rąk do góry i klepaniu w plecy, ale niestety nie zawsze jest to dobry sposób. Dlaczego? Dowiesz się o tym z wpisu o zakrztuszeniach. Opisałam tam też jakie są kolejne kroki, jeśli sposoby, które znamy zawodzą.

Więcej informacji we wpisie Ręce do góry!

Oparzenia

Oparzenia mogą przytrafić się każdemu i bardzo prawdopodobne jest, że spotkało to też kiedyś Ciebie. Każdego roku ulega im około 1% populacji, a w Polsce odnotowuje się około 400 tys. oparzeń. Najczęściej poszkodowane są dzieci, stanowią one nawet 80% przypadków. Wszyscy wiemy, że oparzone miejsce trzeba schłodzić, żeby przestało boleć, ale czy wiemy co trzeba zrobić potem? Jak się zachować, gdy oparzenie jest rozległe albo gdy obejmuje bardzo wrażliwe obszary naszego ciała, jak np. twarz czy szyję? Kiedy powinniśmy się udać z oparzeniem do lekarza, a kiedy możemy leczyć się w domu? Na te i więcej pytań odpowiadam we wpisie o oparzeniach, znajdziesz tam również 5 najczęściej popełnianych błędów, których powinniśmy się wystrzegać udzielając pomocy oparzonej osobie.

Więcej informacji we wpisie 5 największych błędów, które popełniasz, gdy się poparzysz.

Mam nadzieję, że sytuacje które omówiłam nigdy nie przytrafią się wam, ani waszym bliskim. Warto jednak być przygotowanym i znać zasady udzielania pierwszej pomocy. Nasze zdecydowane działania i wiedza jak się zachować mogą kiedyś ocalić, to co najcenniejsze – ludzkie życie.

Udzielaliście kiedyś pierwszej pomocy? Napiszcie o tym i koniecznie dajcie znać czy wiedzieliście co wtedy zrobić czy działaliście intuicyjnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj także:

Najważniejsze elementy zdrowego i aktywnego stylu życia u dzieci

Jak zadbać o zdrowie swojego dziecka? O to by nie łapało co chwile infekcji, a w dorosłości uniknęło chorób cywilizacyjnych? Odpowiedzią na te pytania jest aktywność fizyczna i zdrowy styl życia [...] Czytaj więcej

Tabletka „dzień po”- co warto wiedzieć?

Wielu z nas słyszało o tabletce “dzień po”, jednak mało kto posiada na jej temat rzetelną wiedzę. I właśnie po to, został stworzony ten artykuł – aby przybliżyć temat, który wciąż jest [...] Czytaj więcej

Trądzik – Jak z nim walczyć?

Jeśli tu trafiliście to pewnie należycie do grupy osób, która zmaga się z trądzikiem i chcielibyście dowiedzieć się jak w prosty sposób się go pozbyć lub czy to w ogóle możliwe? Jakie są [...] Czytaj więcej