5 największych błędów, które popełniasz, gdy się poparzysz

Oparzenia zdarzają się bardzo często. Co roku ulega im około 1% populacji. W Polsce liczba chorych, którzy ulegają takiemu urazowi wynosi około 400 tys. rocznie. Oparzenie termiczne może być spowodowane przez kontakt z ogniem, gorącą powierzchnią, płynem lub parą. Najczęściej poszkodowane są dzieci. Stanowią one nawet do 80% liczby wszystkich poszkodowanych. Statystycznie ryzyko oparzenia największe jest u 5-latka.  Czy wiesz jak prawidłowo się wtedy zachować? Czy wiesz kiedy oparzenie wymaga interwencji lekarskiej?

Trzy kroki w przypadku oparzenia

 1. Upewnij się, że nie ma zagrożeń dla Ciebie i poszkodowanego. Oceń stopień, rozmiar i głębokość oparzeń. Jeśli obrażenia są niewielkie postępuj zgodnie z kolejnymi punktami. Jeśli są duże lub budzą twoje wątpliwości, rozpocznij udzielanie pomocy i wezwij pomoc.
 2. Oparzenia schładzaj zimną bieżącą wodą, ale nie lodem, ani nie wodą z lodem. Woda powinna być czyta i mieć około 20 ⁰ Oparzenie schładzaj przez 20-30 minut. Zmniejsza to stopień oparzenia, ponieważ chłodniejsza woda odbiera oparzonej i rozgrzanej skórze ciepło, działa przeciwobrzękowo i uśmierza ból. Ze względu na szybko pojawiający się obrzęk, koniecznie zdejmij pierścionki, obrączkę itp. zanim będzie za późno.
 3. Gdy ból ustanie lub znacznie się zmniejszy, zaopatrz ranę jałowym, nieprzywierającym opatrunkiem z gazy.

Kiedy oparzenia wymagają interwencji lekarskiej?

Oparzenia przekraczające 3% powierzchni ciała (u dorosłych przyjmuje się, że 1% powierzchni ciała to powierzchnia odpowiadająca dłoni z wyprostowanymi i złączonymi palcami) wymagają interwencji lekarza.

Kontroli lekarskiej wymaga również każde oparzenie twarzy, szyi, klatki piersiowej i krocza, ponieważ są to obszary wstrząsorodne, czyli okolice anatomiczne szczególnie czułe na uraz, ze względu na ich bardzo bogate unaczynienie i unerwienie. Urazy dotyczące powyższych okolic są niezwykle niebezpieczne, nawet w przypadku oparzeń o niewielkiej rozległości i głębokości.

Prawie każde oparzenie, dotyczące niemowlęcia lub małego dziecka, wymaga kontaktu z lekarzem. Można od tego odstąpić jedynie w przypadku oparzeń I stopnia dotyczących niewielkich obszarów skóry, czyli oparzenia objawiającego się bólem i zaczerwienieniem bez powstających pęcherzy. Oparzenia II stopnia (z pęcherzami wypełnionymi surowiczym płynem) i III stopnia (skóra jest biała z czerwonymi punktami w okolicy cebulek włosowych) oraz przypadki budzące jakiekolwiek wątpliwości powinny być skonsultowane z lekarzem. Podobnie wszystkie przypadki oparzeń spowodowanych substancjami chemicznymi lub prądem elektrycznym.

Wizyta u lekarza jest także niezbędna, gdy objawy niewielkiego oparzenia nie ustępują w ciągu kilku dni. Gdy nasila się ich zaczerwienienie, obrzęk i ból. Bądź gdy pojawia się wysoka gorączka, dreszcze lub ropna wydzielina na oparzonej powierzchni.

Pięć najczęstszych błędów, czyli czego nie wolno robić

 1. Nie wolno chłodzić oparzeń lodowatą woda lub obkładać kostkami lodu.
 2. Nie wolno smarować oparzonej skóry maściami, kremami czy tłuszczami.
 3. Nie wolno przekuwać pęcherzy.
 4. Nie wolno smarować oparzonego miejsca alkoholem.
 5. Jeśli oparzenie jest rozlegle, nie wolno zostawiać poszkodowanego samego.

Jeśli spodobał Ci się ten wpis to udostępnij go swoim znajomym, żeby więcej osób wiedziało jak udzielać pierwszej pomocy. Inne zagadnienia opisałam we wpisach Uratuj dziecko i Ręce do góry!

2 komentarze

 1. Łukasz Oleś

  25 marca, 2017 o 9:58 pm

  Fajnie byłoby jeszcze przeczytać dlaczego te błędy są błędami 🙂

  Odpowiedz
 2. Każda sekunda się liczy – Mama i stetoskop

  11 grudnia, 2017 o 1:00 pm

  […] Więcej informacji we wpisie 5 największych błędów, które popełniasz, gdy się poparzysz. […]

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj także:

Najważniejsze elementy zdrowego i aktywnego stylu życia u dzieci

Jak zadbać o zdrowie swojego dziecka? O to by nie łapało co chwile infekcji, a w dorosłości uniknęło chorób cywilizacyjnych? Odpowiedzią na te pytania jest aktywność fizyczna i zdrowy styl życia [...] Czytaj więcej

Tabletka „dzień po”- co warto wiedzieć?

Wielu z nas słyszało o tabletce “dzień po”, jednak mało kto posiada na jej temat rzetelną wiedzę. I właśnie po to, został stworzony ten artykuł – aby przybliżyć temat, który wciąż jest [...] Czytaj więcej

Trądzik – Jak z nim walczyć?

Jeśli tu trafiliście to pewnie należycie do grupy osób, która zmaga się z trądzikiem i chcielibyście dowiedzieć się jak w prosty sposób się go pozbyć lub czy to w ogóle możliwe? Jakie są [...] Czytaj więcej