Uratuj dziecko

W przypadku pierwszej pomocy u dzieci, tak samo jak u dorosłych najważniejsze jest, by nie zwlekać z jej wykonaniem i nie bać się zareagować. Jednym z przypadków wymagających udzielenia natychmiastowej pomocy jest zatrzymanie krążenia, wtedy ważna jest każda sekunda, ponieważ każda minuta bezczynności zmniejsza szanse przeżycia nawet o 10%.

W tak bardzo stresującej sytuacji, szczególnie gdy dotyczy ona kogoś bliskiego, dobrze jest mieć w głowie schemat postępowania. Na podstawie najnowszych wytycznych Polskiej Rady Resuscytacji przygotowałam, dla osób niezwiązanych z medycyną, krótkie przypomnienie jak powinno się postępować w przypadku nagłego zatrzymania krążenia u dzieci.

1. Oceń bezpieczeństwo

Upewnij się, że miejsce w którym się znajdujesz jest bezpiecznie zarówno dla Ciebie jak i dla dziecka.

2. Sprawdź czy dziecko reaguje

Sprawdź czy dziecko reaguje adekwatnie do jego wieku. Złap je za rękę lub uciśnij mostek i głośno zapytaj co się stało. Nigdy nie potrząsaj dzieckiem ponieważ jeśli wystąpił u niego uraz szyjnego odcinka kręgosłupa takie potrząśnięcie może mieć tragiczne konsekwencje.

Jeśli dziecko nie reaguje głośno zawołaj o pomoc.

3. Udrożnij drogi oddechowe

Nie jest to trudne. Delikatnie odchyl głowę dziecka do tyłu, jedną rękę kładąc na czole, a palcami drugiej ręki unosząc brodę dziecka do góry.

4. Sprawdź czy oddycha

Utrzymując drożność dróg oddechowych pochyl się nad dzieckiem, tak by twój policzek znajdował się około 10 cm nad twarzą dziecka. Obserwuj czy porusza się jego klatka piersiowa, a jednocześnie sprawdź czy czujesz na policzku oddech dziecka i czy go słyszysz. Patrz i słuchaj przez 10 sekund.

Jeśli dziecko nie oddycha lub występujące oddechy są nieregularne i rzadkie musisz rozpocząć resuscytację. Pamiętaj, że liczy się czas.

5. 5 oddechów ratowniczych

Wykonaj 5 oddechów ratowniczych. Najpierw udrożnij drogi oddechowe, tak jak podczas sprawdzania czy dziecko oddycha. U dziecka poniżej 1 roku życia obejmij swoimi ustami, usta i nos dziecka. U starszego dziecka obejmuj swoimi ustami jedynie usta dziecka, a palcami ręki, którą trzymasz na czole dziecka, zaciskaj płatki jego nosa. Wdmuchuj powietrze tak by jego klatka piersiowa lekko się uniosła.

Jeśli po wykonaniu oddechów ratowniczych prawidłowy oddech dziecka nie powróci rozpocznij uciskanie klatki piersiowej.

6. 30 uciśnięć

Uciskaj w 1/3 dolnej części mostka, do 1/3 wysokości klatki piersiowej. U niemowląt wysokość ta wynosi około 4 cm, u starszych dzieci 5 cm, a u młodzieży nie więcej niż 6 cm. Uciśnięcia wykonuj z szybkością 100-120 na minutę. Zgodnie z rytmem piosenki Stayin’ Alive.

U dzieci poniżej 1 roku życia uciskanie wykonuj dwoma palcami na dolnej połowie mostka, drugą ręką stabilizuj głowę dziecka. U dzieci powyżej 1 roku życia uciskaj klatkę piersiową jedną ręką, a jeśli nie dajesz rady uciskać jej wystarczająco mocno możesz uciskać klatkę piersiową dwoma rękami. Dwoma rękami uciskaj klatkę piersiową również u dzieci starszych i nastolatków. Należy pamiętać o tym by nie uciskać zbyt mocno (głębiej niż na 1/3 wysokości klatki piersiowej). Podczas uciskania łokcie trzymaj wyprostowane i utrzymuj tępo uciśnięć 100-120 na minutę.

7. 2 oddechy ratownicze

Wykonaj 2 oddechy ratownicze, w ten sam sposób co poprzednio. Pamiętaj o udrożnieniu dróg oddechowych i obserwowaniu klatki piersiowej.

8. Nie przerywaj

Natychmiast rozpocznij kolejną serię uciśnięć klatki piersiowej i oddechów.

Jeśli pomoc nie została jeszcze wezwana to po około minucie prowadzenia resuscytacji przerwij i wezwij pomoc. Postaraj się jak najszybciej powrócić do wykonywania resuscytacji.

Kontynuuj uciśnięcia i oddechy, aż do przyjazdu pogotowia.

Jeśli kiedykolwiek znajdziesz się w sytuacji gdy dziecko będzie potrzebowało pierwszej pomocy nie wahaj się. Wtedy najbardziej liczy się czas. Twoja szybka reakcja może uratować mu życie.

Czy spotkała Cię już kiedyś sytuacja, gdy musiałeś udzielić komuś pierwszej pomocy? Jeśli tak to opisz swoją historię w komentarzu.

Artykuł został opracowany na podstawie wytycznych resuscytacji wydanych przez Europejską Radę Resuscytacji w 2015 r.

3 komentarze

 1. Ręce do góry! – Mama i stetoskop

  1 marca, 2017 o 8:14 pm

  […] jeszcze nie czytaliście pierwszego wpisu uratuj dziecko, to zachęcam do przeczytania. Napisałam tam jak należy postępować w przypadku nagłego […]

  Odpowiedz
 2. 5 największych błędów, które popełniasz, gdy się poparzysz – Mama i stetoskop

  22 marca, 2017 o 6:02 pm

  […] więcej osób wiedziało jak udzielać pierwszej pomocy. Inne zagadnienia opisałam we wpisach Uratuj dziecko i Ręce do […]

  Odpowiedz
 3. Każda sekunda się liczy – Mama i stetoskop

  30 października, 2017 o 8:31 pm

  […] Więcej informacji we wpisie Uratuj dziecko. […]

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj także:

Najważniejsze elementy zdrowego i aktywnego stylu życia u dzieci

Jak zadbać o zdrowie swojego dziecka? O to by nie łapało co chwile infekcji, a w dorosłości uniknęło chorób cywilizacyjnych? Odpowiedzią na te pytania jest aktywność fizyczna i zdrowy styl życia [...] Czytaj więcej

Tabletka „dzień po”- co warto wiedzieć?

Wielu z nas słyszało o tabletce “dzień po”, jednak mało kto posiada na jej temat rzetelną wiedzę. I właśnie po to, został stworzony ten artykuł – aby przybliżyć temat, który wciąż jest [...] Czytaj więcej

Trądzik – Jak z nim walczyć?

Jeśli tu trafiliście to pewnie należycie do grupy osób, która zmaga się z trądzikiem i chcielibyście dowiedzieć się jak w prosty sposób się go pozbyć lub czy to w ogóle możliwe? Jakie są [...] Czytaj więcej