5 rzeczy, których nie wiesz zanim nie zostaniesz rodzicem
Będąc rodzicem pewne rzeczy są oczywiste, ale na początku wszystkiego trzeba się nauczyć. Nie udało mi się odnaleźć żadnych oficjalnych zaleceń dotyczących pielęgnacji noworodka, jednak bazując na własnym doświadczeniu i opracowaniach medycznych przygotowałam dla Was krótką ściągawkę na temat bliski wszystkim rodzicom. Jak prawidłowo dbać o higienę niemowlęcia?
Ja zanim nie zostałam mamą nie miałam o tym pojęcia…
1. Jak często trzeba kąpać dziecko?
Istnieją co do tego różne szkoły. Jedni mówią, że absolutnie nie można robić tego codziennie, ponieważ powoduje to wysuszanie skóry noworodka. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu była to prawda, jednak obecnie, gdy łatwo dostępne są emolienty do kąpieli, zdrowego noworodka możemy myć każdego dnia. Ja jestem tego zwolennikiem, gdyż pomaga to w nauczeniu dziecka stałego rytmu dnia i wieczorna kąpiel szybko zaczyna mu się kojarzyć ze snem. Jednak, jeśli nie chcesz myć dziecka każdego dnia, nie musisz tego robić. Wystarczy kąpiel co 2-3 dni. Obowiązkowe jednak jest codzienne mycie buzi, rączek i pupy niemowlęcia. Codzienna kąpiel całego dziecka jest niezbędna podczas upałów, gdy dziecko bardziej się poci, kiedy ulewa oraz od momentu, gdy zaczyna raczkować.
2. Jaka jest prawidłowa temperatura wody i długość kąpieli?
Najlepsza dla niemowlęcia jest woda o temperaturze 33-34°, jednak nie musisz jej mierzyć termometrem i bezwzględnie przestrzegać określonej normy. Wystarczy, że zanurzysz w wodzie przedramię lub łokieć i jeśli nie odczuwasz chłodu ani wyraźnego ciepła, to temperatura wody jest odpowiednia dla dziecka. Co do długości kąpieli nie istnieją żadne regulacje. Mnie, jeszcze w szpitalu, położne nauczyły reguły piątek, czyli pięć minut w pięciu centymetrach wody. Pamiętaj, by nigdy, nawet na chwilę, nie zostawiać dziecka w wodzie samego!
3. Co z pępkiem?
Po urodzeniu dziecka, pępowinę zaciska się około 2 cm od powierzchni brzuszka i przecina, a kikut pępowiny zabezpiecza suchym, jałowym gazikiem. W chwili, gdy zabierasz dziecko ze szpitala do domu, zacisk kikuta pępowiny powinien być odpięty. Kikut pępowiny odpada zwykle pomiędzy 5 a 15 dobą od urodzenia. Jeżeli po tym czasie nie odpadł, zgłoś to lekarzowi. Dopóki kikut nie odpadnie, należy starannie dbać o jego higienę. Ja zostałam nauczona, by dwa razy dziennie delikatnie przemywać rowek pomiędzy kikutem, a skórą. Oczyszczaj pępek dziecka zwilżonym w wodzie czystym gazikiem, po umyciu pępek trzeba osuszyć. Podczas każdego przewijania noworodka pamiętaj, by odwijać brzegi pieluszki, tak, by odkryć kikut pępowiny. Jeśli podczas kąpieli kikut przez przypadek zostanie zmoczony wodą nic się nie stanie, należy jedynie dokładnie go wysuszyć.
4. Czy można czyścić uszy patyczkiem?
Nigdy nie wkładaj patyczków higienicznych do przewodu słuchowego, ani dziecku, ani sobie! Możesz w ten sposób uszkodzić delikatną skórę i spowodować zapalenie lub nawet naruszyć głębsze struktury ucha. Gdy odbywałam praktyki na laryngologii, dowiedziałam się, że właśnie wkładanie patyczka do przewodu słuchowego jest najczęstszą przyczyną urazów błony bębenkowej. Należy czyścić tylko to, co widać, czyli małżowiny uszne i samo ujście przewodu. W kąpieli wystarczy to robić palcami lub myjką. Kąpiąc dziecko w wanience, nie musisz chronić uszu dziecka przed wodą, gdyż głębiej położone części ucha są oddzielone od środowiska zewnętrznego błoną bębenkową. Nic nie wleje się do środka. Wystarczy, że po kąpieli osuszysz uszy z resztek wody zalegającej w przewodach słuchowych zwykłym ręcznikiem.
5. O czym należy pamiętać średnio 8 razy dziennie?
Skóra dziecka znajdująca się pod pieluszką jest narażona na stały kontakt z moczem i kałem co może powodować zaczerwienienie i podrażnienia. Aby temu zapobiec, należy zmieniać pieluszkę maksymalnie co 3-4 godziny (w nocy można rzadziej) oraz bezwzględnie od razu po każdym wypróżnieniu. Podczas zmiany należy przemyć skórę zwilżonym ręcznikiem albo mokrą chusteczką. Po zmianie pieluchy należy posmarować skórę narażoną na kontakt z kałem lub moczem, gęstym kremem pielęgnacyjnym. W przypadku zaczerwienienia reaguj natychmiast, by nie doprowadzić do odparzeń. Częściej zmieniaj pieluszki, pozwalaj dziecku poleżeć bez pieluszki, natłuszczaj skórę maścią, kremem lub płynem z witaminą A. Zdecydowanie łatwiej zapobiegać odparzeniom, niż je leczyć. Zaniedbanie pielęgnacyjne może doprowadzić do powstania ran i rozwoju zakażenia bakteryjnego lub grzybicy w okolicy pieluszkowej.
Jakie są twoje nawyki i przemyślenia związane z dbaniem o higienę dzieci? Czy stosujesz się do wspomnianych wcześniej zasad?
Lek. Katarzyna Woźniak
Justyna Pawłowska
5 maja, 2017 o 7:40 amObecne zalecenia(przy wypisie ze szpitala ponad 2lata temu i teraz na szkole rodzenia) mówią o pielęgnacji kikuta pępowinowego na sucho. Zalecają octenisept. Ale rozumiem, że póki dba się po prostu o to, żeby było tam czysto, to dużej różnicy tu nie ma:) i my poszliśmy do domu jeszcze z klipsem na kikucie! Nie wiedzieliśmy, że powinniśmy się upomnieć o zdjęcie go, a przy wypisie personelowi musiało to umknąć.
Brakuje jeszcze info o higienie oczu:)
Pozdrowienia od rówieśniczki, od lipca br. mamy dwójki^^
Olga Ga
6 maja, 2017 o 9:58 pmMoja miesięczna córcię kąpię codziennie, bo na drugi dzień robi jej się odparzenie. Starsza córka też tak miała. Mycie skóry na przewijam to nie to samo co zanurzenie w wodzie.