Wyobraź sobie następującą sytuację. Mieszkasz w dużym bloku, na pierwszym piętrze. Mieszkanie jest Twoje. Niestety wybuchł w nim pożar. Sąsiedzi widząc wydobywający się dym wzywają straż pożarną. Jednak, gdy przyjeżdża jednostka straży pożarnej, oświadczasz im, że mieszkanie jest Twoją własnością i nie godzisz się na jego gaszenie. Nie obchodzi Cię, że prawdopodobnie za chwilę spłonie cały blok i że swój dom straci wiele osób. Mieszkanie, które płonie jest Twoje i mówisz stanowcze nie wszystkim ingerencjom straży pożarnej i jakichkolwiek innych służb. Czy masz prawo się nie zgodzić i tym samym narazić wiele innych osób na utratę domu, zdrowia czy nawet życia?

Podobnie wygląda sytuacja ze szczepieniami. Szczepionki dla dzieci są obowiązkowe. Rodzice mogą mieć różne poglądy i oczywiste jest to, że chcą decydować o swoim dziecku. Jednak, w momencie, gdy bycie niezaszczepionym jest dla dziecka ogromnym zagrożeniem, nie możemy pozwolić, by brak wiedzy rodziców lub ich błędne przekonania decydowały o zdrowiu ich dzieci.  Co więcej, podobnie jak w przypadku płonącego mieszkania, zrezygnowanie ze szczepień naraża nie tylko dziecko, którego rodzice nie akceptują szczepień, ale również „sąsiadów” z wcześniej przytoczonego porównania. Wszystkie inne dzieci, które na szczepienie są za małe lub z powodu komplikacji zdrowotnych zaszczepione być nie mogą, są wtedy zagrożone.

Gdyby szczepienia nie były obowiązkowe, to z pewnością rodzice, którzy są zainteresowani tematem i chcą szczepić swoje dzieci nadal by to robili. Istnieje jednak duża grupa rodziców, która aż tak bardzo szczepieniami się nie interesuje. Gdy wiedzą, że zaszczepienie dziecka jest obowiązkowe, to realizują ten obowiązek. Jeśli jednak szczepionki byłyby dobrowolne, to można przypuszczać, że wiele osób z niedoinformowania lub ze zwykłego lenistwa za długo zwlekałoby ze szczepieniem lub nawet całkowicie o nim zapomniało, na czym z całą pewnością ucierpiałyby dzieci.

Dlatego, by zadbać o wszystkie dzieci i zmobilizować rodziców, istnieje obowiązkowy kalendarz szczepień. Jest oczywiście wiele sytuacji, gdy dziecko nie może być zaszczepione, jednak decyduje o tym lekarz, a nie rodzic. Istnieją też nieprawidłowe odczyny poszczepienne, o których pisałam tutaj, ale ryzyko z nimi związane jest o wiele mniejsze niż to wynikające z niezaszczepienia dziecka.

Kiedyś nie kwestionowano konieczności szczepień, jednak obecnie jest to temat wyjątkowo często poruszany przez osoby niekompetentne. Przyczyniło się to do powstania wielu mitów. Jeden z pierwszych powstał między innymi przez sfałszowane badania naukowe wskazujące na nieistniejący związek przyczynowo-skutkowy szczepionek z autyzmem, o czym więcej możecie przeczytać tutaj.

Szczepiąc, dbasz o zdrowie nie tylko swojego dziecka, ale także o zdrowie wielu innych noworodków, niemowląt i poważnie chorych dzieci. Nie narażaj ich niepotrzebnie, a tym bardziej nie narażaj swojego dziecka. Mam nadzieję, że rozumiesz dlaczego szczepienia są obowiązkowe i dlaczego są takie ważne. Jednak jeśli wciąż jest coś co Cię nurtuje w tej kwestii, to napisz o tym w komentarzu.

Komentarze (22)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *