Czy lakiery hybrydowe szkodzą?
Od kilku lat bardzo często robiłam manicure hybrydowy, był dla mnie praktycznym i ślicznie wyglądającym sposobem na zadbanie o paznokcie przy moim zabieganym stylu życia. Malowałam paznokcie najczęściej sama i miałam “spokój” na dwa tygodnie. Nigdy wcześniej na ten temat nie czytałam. Dużo osób malowało, więc ja też. Do czasu, aż kilka tygodni temu trafiłam na artykuł o szkodliwości lakierów. Jednak, nie od razu wierzę we wszystko co zobaczę w internecie, dlatego zaczęłam o tym czytać i czytać. W tym wpisie podzielę się z Wami faktami do których dotarłam w badaniach naukowych, które uważam za najbardziej wiarygodne źródła informacji w sieci.
Większość badań odwołuje się do składu lakierów, do tego czy nie ma w nich substancji szkodliwych czy nawet rakotwórczych. Jednak lakiery zanim zostaną dopuszczone do sprzedaży powinny być przebadane i do ich składu raczej nie da się “przyczepić”. Nie dotarłam do żadnych wiarygodnych badań podważających jakość składu lakierów. Kiedyś co prawda były w nich szkodliwe substancje, ale dziś zostały zastąpione zamiennikami, które nie powinny wpływać na stan zdrowia człowieka. Nie dotyczy to osób uczulonych, które źle reagują na skład lakierów. Dla wszystkich innych osób bardzo wątpliwe zdrowotnie jest co innego – sposób w jaki lakier musi być utwardzony, czyli naświetlanie dłoni lampami.
Na pewno słyszeliście, że korzystanie z solarium przyspiesza starzenie się skóry i może prowadzić do raka skóry. Lampy z których korzysta się przy robieniu manicure hybrydowego działają prawie tak samo. Lampy UV do utwardzania lakieru nie emitują promieniowania UVB, które powoduje opalanie się skóry, ale emitują promieniowanie UVA. Przenika ono do głębszych warstw skóry, gdzie uszkadza kolagen, czyli przyspiesza starzenie się skóry. To nie wydaje się jeszcze być czymś bardzo strasznym, ale niestety to nie wszystko. UVA uszkadza też strukturę DNA co może prowadzić do powstania nowotworu. Niektórzy uważają, że korzystanie z lamp LED zamiast UV eliminuje to ryzyko, jednak nie jest to prawda. Lampy LED również emitują promieniowanie UVA.
Mimo, że wszyscy bardzo dobrze wiemy jak niebezpieczne jest promieniowanie UVA, to badań naukowych dotyczących stricte paznokci hybrydowych jest bardzo niewiele. Jedno z nich stworzone przez naukowców z Georgia Regents University jest szczególnie często cytowane. Według niego, już 8-krotne skorzystanie z lamp drastycznie zwiększa ryzyko wystąpienia zmian nowotworowych o złośliwym charakterze. Szczególnie niebezpieczny jest czerniak podpaznokciowy, łatwo mylony z np. grzybicą, a bardzo szybko dający przerzuty.
Trafiłam też na badanie mówiące o powiązaniu wystąpienia nowotworu skóry dłoni u dwóch kobiet, często korzystających z tych zabiegów. Jednak badanie prowadzone na tak małej grupie to za mało by ostatecznie stwierdzić czy to właśnie hybrydy są winne. Jeśli tak jest, to za kilka miesięcy lub lat będziemy mieli wystarczająco dużo dowodów na ich szkodliwość. Być może dla wszystkich będzie wtedy logiczne, że robienie manicure hybrydowego lub innego z użyciem lamp, podobnie jak korzystanie z solarium lub palenie papierosów powoduje raka. Jednak na razie pozostaje to jedynie w sferze naszych domysłów i może być przedmiotem badań naukowych. Jak w każdym innym przytoczonym przeze mnie wcześniej przypadku (solarium, papierosy) zanim ich działanie karcynogenne zostało ostatecznie potwierdzone, u wielu osób rozpoznany był nowotwór. Kiedyś nikt nie wiedział, że palenie szkodzi. Dlatego jak do wszystkich nowości do hybrydy trzeba podejść z rozwagą i samodzielnie zdecydować czy warto.
Czy ja będę z nich korzystać? Tak często jak do tej pory na pewno nie. Może na jakąś specjalną okazję, ale będę wtedy pamiętać o jednym: 20 minut przed malowaniem paznokci posmaruję skórę dłoni kremem z jak najwyższym filtrem przeciwsłonecznym. Posmarowanie skóry dłoni blokuje przenikanie szkodliwego promieniowania UVA, a przez to zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworu skóry. Jednak nie eliminujemy tym ryzyka wystąpienia czerniaka podpaznokciowego. Pytanie więc brzmi czy warstwa lakieru na naszych paznokciach wystarczająco mocno blokuje przenikanie promieniowania, czy może jednak cześć promieni UVA przechodzi pod płytkę paznokciową? Na to pytanie nie znamy jeszcze odpowiedzi…
Badania naukowe, z których korzystałam:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19380667
https://jamanetwork.com/journals/jamadermatology/fullarticle/1862050
Dla głodnych wiedzy: Więcej informacji o czerniaku podpaznokciowym
Lek. Katarzyna Woźniak
Wiola
30 stycznia, 2018 o 11:54 amCiekawe, kurcze, ale chyba nie odmowie sobie hybryd ? famtycznie moze lepiej rzadziej i pamietac o kremowaniu dłoni przed zabiegami.
Agnieszka Wrona
30 stycznia, 2018 o 12:40 pmKasiu, to nie fair! 😀 Dopiero, co dostałam lampę do hybryd i zrobiłam sobie pierwsze hybrydy! :(:(
Mama i stetoskop
30 stycznia, 2018 o 12:51 pmPrzepraszam 😀
Magdalena Robaszek
30 stycznia, 2018 o 1:17 pmNo wszystko fajnie, tylko zapomnialas o jednym.. solarium ma moc ok 3tys W, solarium turbo to 4tys W. Lampa do paznokci ma moc 36W. Wiec dlaczego to porownujesz? Juz nie mowiac o tym, ze lampy led maja inną dlugosc pasma, dlonie trzymamy w lampie 10 sekund a w solarium spedza sie conajmniej 10 min 🙂 juz nie mowiac o tym ze nowoczesne lampy maja czerwone swiatlo antystarzeniowe, cos jak solux. Badania na ktore sie powolujesz sa bardzo stare- w tej chwili nie uzywa sie juz takich lamp.
Wiec jednak troszke sie mylisz z tą szkodliwoscią lamp 😉
Pozdrawiam, kosmetolog będący na bieżąco z badaniami 🙂
Ania
30 stycznia, 2018 o 2:04 pmZgadzam się w 100% ! Studiując na UM spędziłam na oddziale dermatologii 3 semestry i wielokrotnie rozmawiałyśmy o tym z lekarzami. Aby dłoń otrzymała w lampie taka ilość promieniowania jak podczas 10 minut w solarium musiałabyś naświetlać ją ponad 7 godzin bez przerwy. Jeśli robisz paznokcie regularnie co 3 tygodnie to zajmie ci 4 lata żeby osiągnąć taki wynik. To tak jakbyś raz na 4 lata poszła na 10 minut do solarium.
Nie można porównywać dwóch roznych urządzeń, które maja taką samą metodę działania, ale kosmicznie różne parametry.
Możliwe Kasiu, ze za pare lat pojawia się dokładniejsze badania na ten temat, ale nie przesadzałabym.
Claudia Z
30 stycznia, 2018 o 11:37 pmUważam
Ania Modzelewska
30 stycznia, 2018 o 2:45 pmA czy np ubranie specjalnych rekawiczek moze byc pomocne? Ostatnio gdzieś sie na takie natknelam, a dla osob ktore faktycznie chca sie zabezpieczyc powinno byc ok 😉
Claudia Z
30 stycznia, 2018 o 3:13 pmZgadzam się !
Monia
30 stycznia, 2018 o 1:37 pmCo ze „zwykłymi” lakierami?
zoltenogi
31 stycznia, 2018 o 11:50 amPrzecież ich się nie utwardza pod lampą.
Madzia
30 stycznia, 2018 o 8:33 pmKoniec jest najlepszy ? Kupię krem z filtrem i ucisze swoje obawy na poczet piękna.
Monika
30 stycznia, 2018 o 10:04 pmnie robię prawie wcale hybryd (miałam 2 razy w życiu) i absolutnie nie chce negować tego co napisałaś, ale piszę tylko z ciekawości 😉 Rozmawiałam kiedyś z osobą która prowadziła rehabilitację i fizjoterapie, mówiła mi że takie naświetlania stosuję się czasem leczniczo, tylko ważne jest żeby nie przekroczyć dwóch minut (nie wiem czy dziennie czy co kilka dni, ale przy hybrydach to i tak byłoby rzadziej). Czy wiesz może czy to są takie same naświetlania czy coś innego? nie wiem czy naświetlania to dobre słowo, ale nie znam innego 😉
Victoria Ziębińska
30 stycznia, 2018 o 11:14 pmZgadzam się tu z panią kosmetolog. Sama studiuję kosmetologię i lampy nie są aż tak szkodliwe, chociaż częściowo na pewno, ale o tym przekonamy się za kilka lat 🙂 natomiast jeśli chodzi o uczulenia na hybrydy to według mnie najczęściej zdarzają się kiedy ktoś zalewa skórki, nie widziałam nigdy badań na ten temat, tylko widzę z własnego doświadczenia 🙂
Jakly
31 stycznia, 2018 o 6:39 amMi sam fakt jak potwornie można zniszczyć tym sobie paznokcie wystarcza, żeby trzymać się od hybryd z daleka 😉 A dobrze wykonany zwykły manicure też spokojnie wytrzymuje 2 tygodnie.
Anna Dziekan
31 stycznia, 2018 o 5:40 pmNa rynku w sklepach i hurtowniach pojawiły się rękawiczki 🙂 mają wycięte otwory na palce. Podejrzewam że kraj ich pochodzenia do Chiny- więc pewności nie ma ze 100% chronią.
Anna Dziekan
31 stycznia, 2018 o 5:41 pmNasunęło mi się kolejne pytanie… co gorsze hybrydy naświetlanie lampą czy tradycyjne lakiery o przerażającym składzie (nie mowiac o „zapachu” 😉 ) ?
Mama i stetoskop
5 lutego, 2018 o 2:00 pmTo bardzo dobre pytanie! Szczerze to sama chciałabym to wiedzieć 😉
Maria Grad
10 lutego, 2018 o 11:35 pmPrzepraszam ale to totalna bzdura… większą krzywdę robimy sobie wychodząc w lato w krótkiej koszulce na słońce niż robiąc sobie hybrydy… tak to jest jak ktoś zaciąga swoją wiedzę z telewizji śniadaniowej… Nie wspominając już o rękawiczkach ochronnych do lamp, kolejna bzdura, która tylko ma nakręcać biznes…