Czy noszenie okularów przeciwsłonecznych jest zdrowe?
Nosisz okulary przeciwsłoneczne? Jeśli tak koniecznie to przeczytaj, bo być może nieświadomie robisz sobie krzywdę… Nie nosisz okularów przeciwsłonecznych? Też nie dobrze, bo powinieneś, ale nie każde okulary są dla oczu odpowiednie.
W tym artykule postaram się wyjaśnić kiedy powinniśmy pamiętać o okularach przeciwsłonecznych. Często są one czymś o wiele więcej niż tylko modnym dodatkiem. Wytłumaczę Wam też jakie okulary powinniście wybierać, bo duża część z tych dostępnych na rynku niestety może być dla oczu szkodliwa.
Kiedy nakładać okulary przeciwsłoneczne?
Najważniejsze jest by pamiętać o okularach przeciwsłonecznych przy dużym oświetleniu i gdy planujemy więcej czasu spędzić na powietrzu. Pora roku nie ma tu dużego znaczenia, bardziej ważna jest pora dnia i godziny najostrzejszego słońca. WHO twierdzi, że regularne noszenie okularów przeciwsłonecznych jest konieczne, a nadmierne nasłonecznienie może być przyczyną ponad 2 milionów przypadków ślepoty rocznie.
Promieniowanie UV prawdopodobnie jest czynnikiem zwiększającym ryzyko wystąpienie wielu chorób oczu, takich jak zaćma, zwyrodnienie plamki żółtej (AMD), a nawet czerniaka, który może lokalizować się wewnątrz gałki ocznej lub na powiekach. Co do lokalizacji na skórze, czyli w tym przypadku na powiekach, nie ma wątpliwości, że promieniowanie UV zwiększa ryzyko wystąpienia czerniaka. Natomiast co do występowania czerniaka w oku (jest to jego druga pod względem częstości występowania lokalizacja) dowody naukowe są niejednoznaczne.
Okulary powinniśmy nosić nie tylko w trosce o swoje zdrowie, ale także o bezpieczeństwo innych. Ostre słońce często jest wyzwaniem dla oczu kierowcy i może utrudniać lub wręcz chwilowo uniemożliwiać prowadzenie samochodu. Nagłe chwilowe oślepienie kierowcy przez promienie słoneczne może być przyczyną wypadków drogowych.
Jakie okulary wybrać?
To co w promieniach słonecznych najbardziej szkodliwe to promieniowanie UV, dlatego powinniśmy wybierać okulary, które mają filtry przed nim zabezpieczające. Trudno zgadnąć, czy okulary sprzedawane np. na bazarze te filtry zawierają. O oczy trzeba wyjątkowo dbać i jeśli chcemy nosić okulary przeciwsłoneczne to powinniśmy je kupić w zaufanym miejscu.
Dlaczego niektóre okulary robią nam krzywdę?
Nosząc okulary jedynie przyciemnione, a bez odpowiednich filtrów UV robimy oczom krzywdę. Gdy nakładamy takie okulary nasze oczy zachowują się tak jakby nagle stało się ciemniej czyli źrenica się rozszerza wpuszczając do oka jeszcze więcej szkodliwego promieniowania UV, niż przed założeniem takich okularów.
Nie nosząc żadnych szkieł działa nasz naturalny mechanizm obronny przed nadmiernym promieniowaniem, czyli źrenica jest wąska i wpuszcza do wnętrza oka mniejszą ilość promieniowania.
Czy dzieci powinny nosić okulary przeciwsłoneczne?
Oko dziecka jest bardziej przejrzyste niż dorosłego, a źrenica zwykle szersza, czyli więcej szkodliwego promieniowania jest przepuszczane do wnętrza oka. Według WHO 80% promieniowania UV, na które oko człowieka jest narażone w ciągu całego życia, wpada do oka przed ukończeniem 18 roku życia i długofalowo może to mieć złe konsekwencje.
Według Amerykańskiej Akademii Pediatrii, u zdrowych małych dzieci, okulary przeciwsłoneczne nie są zalecane do ukończenia 6 miesiąca życia ponieważ do tego wieku dziecko wcale nie powinno przebywać na słońcu. Po ukończeniu 6 miesiąca życia warto pomyśleć o zakupie okularów przeciwsłonecznych. Koniecznie tych z odpowiednimi filtrami UV! Dodatkowo bardzo ważne jest korzystanie z czapki z daszkiem lub kapelusza, nie przebywanie w godzinach największego nasłonecznienia na powietrzu i unikanie mocno nasłonecznionych miejsc czyli np. wybór zacienionego placu zabaw czy chowanie się na plaży pod parasolem.
Podsumowując: noś okulary przeciwsłoneczne z pewnego źródła i koniecznie w nie zainwestuj jeśli jesteś kierowcą. Jeśli nie możesz sobie pozwolić na taki wydatek, to lepsze dla oczu wydaje się być nie noszenie okularów przeciwsłonecznych wcale, niż kupno okularów tańszych, ale bez odpowiednich filtrów.
Pisząc ten wpis zainteresowały mnie poniższe artykułu. Możecie w nich znaleźć więcej informacji o chorobach oczu i ich związku z promieniowaniem UV.
http://www.who.int/blindness/causes/priority/en/index1.html
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3693189/
https://www.mp.pl/okulistyka/aktualnosci/120009,ostre-slonce-wyzwaniem-dla-wzroku-kierowcy
Lek. Katarzyna Woźniak
Lista rzeczy do wakacyjnej apteczki – Mama i stetoskop
12 czerwca, 2019 o 12:23 pm[…] – okulary przeciwsłoneczne z pewnego źródła – ważne jest by pamiętać o okularach przeciwsłonecznych przy dużym oświetleniu i gdy planujemy więcej czasu spędzić na dworze, czyli dokładnie w takich sytuacjach jak wakacyjne wyjazdy. To co w promieniach słonecznych najbardziej szkodliwe to promieniowanie UV, dlatego powinniśmy wybierać okulary, które mają filtry przed nim chroniące. Więcej o okularach przeciwsłonecznych napisałam tutaj. […]
YouDATA
10 października, 2024 o 5:18 amI do not know whether it’s just me or if everybody else experiencing issues with your site.
It appears as though some of the written text in your posts are running off the
screen. Can someone else please comment and let me know
if this is happening to them too? This could be a problem
with my internet browser because I’ve had this happen previously.
Appreciate it