Jak rozpoznać ukrytą depresję
Depresja. Temat trudny i wzbudzający negatywne emocje. Po co o tym mówić? Przecież prawie każdy z nas odpowie donośnym głosem: “Mnie to nie dotyczy”. A może jednak warto wiedzieć, jak się objawia i jak się potrafi ukryć?
Zapewne dobrze wiesz, że smutek, przygnębienie i utrata energii to objawy depresji. Ale czy znajdzie się osoba, która kiedyś tak nie miała? Problem zaczyna się wtedy, gdy do powyższych objawów dołączają się inne, może mniej dla Ciebie istotne, a równie ważne.
Na co zwrócić uwagę? Po pierwsze na to, jak długo trwa poczucie smutku, wewnętrznej pustki czy beznadziejności. Po drugie, czy to poczucie może być związane z jakimś przykrym wydarzeniem i potrzeba zwyczajnie trochę czasu, by sobie z nim poradzić. Po trzecie, odpowiedz na pytania czy potrafisz cieszyć się i wyrażać swoje emocje, czy potrafisz podejmować decyzje i realizować postawione cele, czy sen pozwala Ci wypocząć?
Depresja to także poczucie nieuzasadnionej winy, niska samoocena i nastawienie, że nie jesteśmy nikomu potrzebni.
Wydawać by się mogło, że rozpoznanie depresji nie jest trudne. Niestety, często jest odwrotnie. A dlaczego? Bo potrafi się dobrze zamaskować. Omawiane zaburzenie może się “ukrywać” za bezsennością, lękiem, bólami brzucha czy trudnościami w połykaniu.
Kiedy zgłosić się do lekarza?
Zawsze, kiedy stan zdrowia psychicznego budzi niepokój danej osoby lub najbliższych z jej otoczenia.
Trzeba podkreślić, że symptomy depresji utrzymujące się ponad 2 tygodnie są wskazaniem do wizyty u specjalisty. Również bezsenność, przewlekły ból czy inne dolegliwości ze strony organizmu, których przyczyna nie może zostać wyjaśniona na podstawie badań dodatkowych, mogą wymagać interwencji lekarskiej.
Nierozpoznana współistniejąca depresja może być przyczyną braku oczekiwanej odpowiedzi na leczenie np. nadciśnienia tętniczego, infekcji czy długotrwałego bólu.
Co jeszcze można zrobić?
Rozmawiać. Należy nauczyć się dzielić z drugą osobą swoimi przeżyciami i emocjami, postarać się odnaleźć w sobie empatię i spróbować zrozumieć odczucia drugiego człowieka.
Taka rozmowa powinna opierać się na prostych, jasnych słowach i nie stanowić długiego przemówienia. W taki sposób łatwiej jest ocenić z czego wynikają trudności i ustalić konkretne rozwiązania.
Pamiętaj!
- Nie lekceważ objawów depresji. Jest to choroba, którą można skutecznie leczyć.
- Im wcześniej zostanie rozpoznana, tym lepsze są rezultaty leczenia.
- Nie obawiaj się wizyty u specjalisty. Depresja nie jest objawem słabości i nie zależy od Twojej woli.
- Regularna aktywność fizyczna może być skutecznym sposobem poprawy nastroju i stanowić wartościowy element leczenia depresji.
Źródła:
– Depresja w praktyce lekarza rodzinnego
– Depresja
– Zaburzenia depresyjne
– Zaburzenia psychiczne na podłożu somatycznym
Lek. Katarzyna Woźniak