Migrena dotyka ponad 12% populacji. Aż 2/3 osób z tej grupy nigdy nie zgłosiło się –  z tego powodu –  do lekarza albo zaprzestało wizyt. Za ten wynik odpowiada przede wszystkim negatywne nastawienie do skuteczności leczenia bólu. Ale czy warto jest zmagać się z tymi dolegliwościami samemu? Do czego samodzielna farmakoterapia może prowadzić? A może „to tylko zwykły ból głowy” i nie ma się czym przejmować?

Czy to migrena?

Jeżeli miewasz jednostronne, pulsujące i napadowe bóle głowy, trwające od 4 do 72 godzin, którym towarzyszą nudności, wymioty bądź nadwrażliwość na światło, dźwięk i ruch, z dużym prawdopodobieństwem cierpisz na migrenę. Dodatkowo mogą wystąpić objawy neurologiczne w postaci tzw. aury – zaburzenia widzenia, zdrętwienie twarzy, mrowienie w kończynach.

Skąd się bierze?

Migrena jest zaburzeniem nerwowo – naczyniowym,  zalicza się do grupy pierwotnych bólów głowy i nie wynika z innych towarzyszących chorób. Jej podłoże jest wieloczynnikowe, obecnie za najważniejsze uznaje się czynniki genetyczne. Badania wykazały, że ból jest skutkiem  zdarzeń w układzie nerwowym, które aktywują  odpowiedź ze strony naczyń krwionośnych.  Indywidualny poziom podatności na jej wystąpienie,  związany jest z wrodzonym zaburzeniem czynności układów odpowiedzialnych za prawidłowe przetwarzanie pobudzeń nerwowych.

W trakcie życia znaczenia nabierają czynniki wyzwalające. Do najważniejszych zaliczamy: głód, odwodnienie, stres, alkohol, zaburzenia snu, nadmierny wysiłek, zmiany hormonalne. Również zmiany klimatu czy diety mogą wyzwalać napady migreny.

Kobiety, które cierpią na migrenę z aktywną aurą obciążone są dwukrotnie większym ryzykiem udaru niedokrwiennego.  W takim przypadku nie zaleca się stosowania złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych, ponieważ ich przyjmowanie również zwiększa ryzyko udaru.

Co powinniśmy wiedzieć?

 • Migrena może pojawić się w każdym wieku, występuje również u dzieci.
 • Najczęściej występującym bólem głowy, nie jest migrena, a ból typu napięciowego, który charakteryzuje się brakiem objawów towarzyszących, czyli np. nudności lub zaburzeń widzenia.
 • Nie są znane skuteczne sposoby zapobiegania zachorowaniu na migrenę. U osób zmagających się z tą chorobą można poprawić jakość życia poprzez unikanie czynników prowokujących napad.
 • Ze względu na podłoże genetyczne migreny, nie można jej całkowicie wyleczyć.
 • Właściwie dobrane leki oraz zdrowy styl życia pomagają w skutecznym opanowaniu objawów choroby.
 • Stosowanie nadmiernej ilości leków przerywających napad migreny może zwiększać częstość bólów głowy.
 • Określenie skutecznej metody leczenia może trwać długo, dlatego należy zachować cierpliwość i nie zrażać się zbyt szybko do zastosowanej terapii.
 • Wykazano zwiększoną częstość współwystępowania z migreną wielu chorób, w tym padaczki oraz poważnych zaburzeń afektywnych i lękowych.

Kiedy ból głowy powinien nas zaniepokoić i zmobilizować do wizyty u lekarza?

 1. Nagle występujący silny ból, osiągający maksymalne natężenie w ciągu 5 minut.
 2. Ból wywołany zmianą pozycji, kaszlem, napięciem mięśni brzucha, wysiłkiem fizycznym.
 3. Pojawiły się zaburzenia osobowości, świadomości , funkcji poznawczych.
 4. Ból związany jest z urazem głowy.
 5. Towarzyszy utrata masy ciała, zmiany skórne, przedłużająca się gorączka.
 6. Jeśli w rodzinie występują nowotwory złośliwe.
 7. Pojawiły się wcześniej niewystępujące objawy neurologiczne.

Pamiętaj!

 • Jeżeli miewasz dokuczliwe bóle głowy, które Cię niepokoją zgłoś się do lekarza.
 • Nie nadużywaj leków przeciwbólowych, ponieważ prowadzi to do pojawienia się nowego rodzaju bólu oraz może pogarszać ból już istniejący.
 • Wraz z rosnącą liczbą przyjmowanych leków przeciwbólowych napady migreny mogą się potęgować lub przechodzić w przewlekły codzienny ból głowy, z zaostrzeniami.
 • Regularny sen, wysiłek fizyczny i posiłki mogą zmniejszyć częstotliwość bólów głowy.

Ból głowy jest dokuczliwym problemem. Wielu z nas uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie i krzyżuje nasze plany. Dekoncentruje, drażni, a po pewnym czasie wywołuje poczucie bezradności. Nie pozwól, aby ta dolegliwość wyłączyła Cię z nauki, pracy zawodowej czy codziennych przyjemności. Jak mogliście przeczytać powyżej, częściowo można temu zaradzić. Wiele zależy od nas samych.

Czy należysz do grupy osób zmagających się z migreną? Jeśli tak, napisz w komentarzu jakie są twoje sposoby, by sobie z nią radzić.

 

Źródła:

Migrena: przyczyny, objawy i leczenie

Migrena: teorie powstawania i leczenie niefarmakologiczne

Kryteria diagnostyczne i leczenie

Migrena u kobiet przyjmujących doustne środki antykoncepcyjne, ciężarnych i migreny miesiączkowe

Migrena u dzieci

Autor Karolina

Komentarze (8)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *