Migrena, czy da się jej zapobiec?

Migrena dotyka ponad 12% populacji. Aż 2/3 osób z tej grupy nigdy nie zgłosiło się –  z tego powodu –  do lekarza albo zaprzestało wizyt. Za ten wynik odpowiada przede wszystkim negatywne nastawienie do skuteczności leczenia bólu. Ale czy warto jest zmagać się z tymi dolegliwościami samemu? Do czego samodzielna farmakoterapia może prowadzić? A może „to tylko zwykły ból głowy” i nie ma się czym przejmować?

Czy to migrena?

Jeżeli miewasz jednostronne, pulsujące i napadowe bóle głowy, trwające od 4 do 72 godzin, którym towarzyszą nudności, wymioty bądź nadwrażliwość na światło, dźwięk i ruch, z dużym prawdopodobieństwem cierpisz na migrenę. Dodatkowo mogą wystąpić objawy neurologiczne w postaci tzw. aury – zaburzenia widzenia, zdrętwienie twarzy, mrowienie w kończynach.

Skąd się bierze?

Migrena jest zaburzeniem nerwowo – naczyniowym,  zalicza się do grupy pierwotnych bólów głowy i nie wynika z innych towarzyszących chorób. Jej podłoże jest wieloczynnikowe, obecnie za najważniejsze uznaje się czynniki genetyczne. Badania wykazały, że ból jest skutkiem  zdarzeń w układzie nerwowym, które aktywują  odpowiedź ze strony naczyń krwionośnych.  Indywidualny poziom podatności na jej wystąpienie,  związany jest z wrodzonym zaburzeniem czynności układów odpowiedzialnych za prawidłowe przetwarzanie pobudzeń nerwowych.

W trakcie życia znaczenia nabierają czynniki wyzwalające. Do najważniejszych zaliczamy: głód, odwodnienie, stres, alkohol, zaburzenia snu, nadmierny wysiłek, zmiany hormonalne. Również zmiany klimatu czy diety mogą wyzwalać napady migreny.

Kobiety, które cierpią na migrenę z aktywną aurą obciążone są dwukrotnie większym ryzykiem udaru niedokrwiennego.  W takim przypadku nie zaleca się stosowania złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych, ponieważ ich przyjmowanie również zwiększa ryzyko udaru.

Co powinniśmy wiedzieć?

  • Migrena może pojawić się w każdym wieku, występuje również u dzieci.
  • Najczęściej występującym bólem głowy, nie jest migrena, a ból typu napięciowego, który charakteryzuje się brakiem objawów towarzyszących, czyli np. nudności lub zaburzeń widzenia.
  • Nie są znane skuteczne sposoby zapobiegania zachorowaniu na migrenę. U osób zmagających się z tą chorobą można poprawić jakość życia poprzez unikanie czynników prowokujących napad.
  • Ze względu na podłoże genetyczne migreny, nie można jej całkowicie wyleczyć.
  • Właściwie dobrane leki oraz zdrowy styl życia pomagają w skutecznym opanowaniu objawów choroby.
  • Stosowanie nadmiernej ilości leków przerywających napad migreny może zwiększać częstość bólów głowy.
  • Określenie skutecznej metody leczenia może trwać długo, dlatego należy zachować cierpliwość i nie zrażać się zbyt szybko do zastosowanej terapii.
  • Wykazano zwiększoną częstość współwystępowania z migreną wielu chorób, w tym padaczki oraz poważnych zaburzeń afektywnych i lękowych.

Kiedy ból głowy powinien nas zaniepokoić i zmobilizować do wizyty u lekarza?

  1. Nagle występujący silny ból, osiągający maksymalne natężenie w ciągu 5 minut.
  2. Ból wywołany zmianą pozycji, kaszlem, napięciem mięśni brzucha, wysiłkiem fizycznym.
  3. Pojawiły się zaburzenia osobowości, świadomości , funkcji poznawczych.
  4. Ból związany jest z urazem głowy.
  5. Towarzyszy utrata masy ciała, zmiany skórne, przedłużająca się gorączka.
  6. Jeśli w rodzinie występują nowotwory złośliwe.
  7. Pojawiły się wcześniej niewystępujące objawy neurologiczne.

Pamiętaj!

  • Jeżeli miewasz dokuczliwe bóle głowy, które Cię niepokoją zgłoś się do lekarza.
  • Nie nadużywaj leków przeciwbólowych, ponieważ prowadzi to do pojawienia się nowego rodzaju bólu oraz może pogarszać ból już istniejący.
  • Wraz z rosnącą liczbą przyjmowanych leków przeciwbólowych napady migreny mogą się potęgować lub przechodzić w przewlekły codzienny ból głowy, z zaostrzeniami.
  • Regularny sen, wysiłek fizyczny i posiłki mogą zmniejszyć częstotliwość bólów głowy.

Ból głowy jest dokuczliwym problemem. Wielu z nas uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie i krzyżuje nasze plany. Dekoncentruje, drażni, a po pewnym czasie wywołuje poczucie bezradności. Nie pozwól, aby ta dolegliwość wyłączyła Cię z nauki, pracy zawodowej czy codziennych przyjemności. Jak mogliście przeczytać powyżej, częściowo można temu zaradzić. Wiele zależy od nas samych.

Czy należysz do grupy osób zmagających się z migreną? Jeśli tak, napisz w komentarzu jakie są twoje sposoby, by sobie z nią radzić.

Źródła:

Migrena: przyczyny, objawy i leczenie

Migrena: teorie powstawania i leczenie niefarmakologiczne

Kryteria diagnostyczne i leczenie

Migrena u kobiet przyjmujących doustne środki antykoncepcyjne, ciężarnych i migreny miesiączkowe

Migrena u dzieci

8 komentarzy

  1. Ania

    13 grudnia, 2017 o 9:08 pm

    Witam serdecznie ,moja córka od roku ma stwierdzona migrenę ma dopiero 14 lat ale to chyba najgorsze co może być ,pierwszy atak miała będąc w szkole nie wiedziała co się z nią dzieje zaczęło sie od bólu głowy następnie zdrętwiała jej twarz ,tego samego dnia poszliśmy do lekarza (mieszkamy w uk ) zadawał jej pytania jak się nazywa lub ile ma lat i nie wiedziała co odpowiedzieć ,wiec wysłali nas karetka do szpitala zrobili scan głowy ,badania i okazało się ze to silna migrena. Nigdy nie zapomnę strachu i leku kiedy robili jej scan głowy miałam różne myśli czy to guz czy jeszcze coś poważnego ale okazało się ze ma wszystkie objawy które towarzysza migrenie,bol głowy ,wymioty ,drętwienie twarzy ,atak nadchodzi nie spodziewanie ,ma dobrane leki (propranolol) ,kiedy jest atak córka robi się bardzo blada i po podaniu leku przeciwbólowego pomaga jej MIGEA lub spray do nosa ZOMIG wtedy zasypia w ciemnym pomieszczeniu i po paru godz wszystko wraca do normy .pozdrawiam 🙂

    Odpowiedz
    • Alicja

      7 lutego, 2018 o 10:10 pm

      U mnie pierwszy atak również wystąpił w wieku 13 lat. Powtarzały się ok. raz na miesiąc i ustąpiły gdy miałam ok. 18 lat. Przeszły same z siebie, więc były najprawdopodobniej związane ze zmianami hormonami. Od 10 lat bez migreny. Oby w przypadku Pani córki było podobnie. Pozdrawiam 🙂

      Odpowiedz
  2. il'ka

    13 grudnia, 2017 o 9:34 pm

    Cierpię na migrenę od kilku lat, ale gdy pojawia sie zbyt często sięgam po pomoc fizjoterapeuty, który przez ucisk odpowiednich punktów spustowych w okolicy łopatek, karku, szyi oraz na głowie rozluźnia napięcie mięśniowe i bóle glowy wtedy naprawdę pojawiają się dużo rzadziej. No i biorę leki, jak tylko zaczyna ból „ćmić” w głowie to biorę pierwszą dawkę, ale niestety, kiedy przeoczę moment, wtedy ból się rozkręca do takich rozmiarów, że mdłości, światłowstręt jest nie do pohamowania. Wtedy jedynie okłady, zaryte oczy i ciemne ciche pomieszczenie przynosi jakąkolwiek ulgę.. Teraz ciąża okazała sie antidotum, bo odkąd zaszłam, to ani razu nie bolała mnie głowa, a bałam się tego strasznie.

    Odpowiedz
  3. Klaudia

    13 grudnia, 2017 o 9:37 pm

    W moim przypadku sytuacjami inicjującymi są zdecydowanie głód, zmęczenie lub stres, oczywiście niekiedy przyczyny nie umiem określić. Moim sposobem, żeby radzić sobie z migreną jest tylko i wyłącznie sen, niekiedy ból doskwiera i następnego dnia, ale zwykle to właśnie sen jest zbawienny!

    Odpowiedz
  4. Elle

    13 grudnia, 2017 o 9:54 pm

    A co z migrenami występującymi przy stosowaniu antykoncepcji? Nie należy się nimi martwić bo to „skutek uboczny”?

    Odpowiedz
  5. Natalia

    13 grudnia, 2017 o 9:57 pm

    migreny od liceum, aktualnie pomaga mi tylko fimig lecz jeśli już mam wymioty ( okolo 30 razy w 4 godziny) zostaje tylko SOR i ondasetron, corhydron i ketoprofenum z glukoza dozylnie.. Zdarzaja mi sie omdlenia, zazwyczaj mam aure

    Odpowiedz
  6. Ewelina Stromska

    13 grudnia, 2017 o 10:08 pm

    Witam. Na przewlekłe migreny cierpię od 4 lat. Przez poprzednie 3 lata miałam bóle średnio 25 dni w miesiącu. Pech chciał że choroba zaczęła się w ciąży podczas mocnych zaburzeń hormonalnych (niedoczynność tarczycy, hashimoto). Wmowiono mi że w Ciąży tak bywa, po porodzie lekarze wmawiali mi że głowa boli z przemęczenia bo jestem świeżo upieczoną mamą. Gdy wylądowałam w szpitalu z powodu bólu głowy i zaburzeń świadomości w końcu ktoś się tym zainteresował. Od roku lecze się farmakologicznie, zmieniłam diete, wyeliminowalam gluten i laktoze. Moje migreny zmniejszyły się o przeszło połowę. Podczas napadu zamykam się w ciemnym pomieszczeniu, wkładam stopery do uszu i kładę zimny układ na kark, max 3 godziny i ból ustępuje

    Odpowiedz
  7. Wiktoria

    14 grudnia, 2017 o 9:05 am

    Pierwszą migrenę miałam w wieku 11/12 lat. Im jestem starsza, tym rzadziej występuje. Nadal nie wiem jakie są u mnie czynniki prowokujące. Lecz jak już się pojawia, to zaczyna się od bólu głowy i chwilę później drętwieją mi palce u rąk. Później dochodzi światłowstręt, zaburzenie widzenia. Żadne leki nie pomagały – natychmiast je zwracałam. Dlatego odkryłam, by powstrzymać wymioty nie powinnam brać leków przeciwbólowych. Jak już się rozkręcała na dobre, czyli gdy nie miałam możliwości drzemki, dochodziła nadwrażliwość na zapachy i hałasy. Najgorsze w tym momencie były sytuacje, w których byłam w szkole i rozlegał się dzwonek na przerwę. Tylko wtedy hałas przerw mi przeszkadzał.
    Mój sposób? Jak najszybszy powrót do domu i spanie kilka godzin z butelką niegazowanej wody przy łóżku. Po migrenie zawsze byłam osłabiona, dlatego też miska zupy najlepiej jarzynowej, musiała być

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj także:

Najważniejsze elementy zdrowego i aktywnego stylu życia u dzieci

Jak zadbać o zdrowie swojego dziecka? O to by nie łapało co chwile infekcji, a w dorosłości uniknęło chorób cywilizacyjnych? Odpowiedzią na te pytania jest aktywność fizyczna i zdrowy styl życia [...] Czytaj więcej

Tabletka „dzień po”- co warto wiedzieć?

Wielu z nas słyszało o tabletce “dzień po”, jednak mało kto posiada na jej temat rzetelną wiedzę. I właśnie po to, został stworzony ten artykuł – aby przybliżyć temat, który wciąż jest [...] Czytaj więcej

Trądzik – Jak z nim walczyć?

Jeśli tu trafiliście to pewnie należycie do grupy osób, która zmaga się z trądzikiem i chcielibyście dowiedzieć się jak w prosty sposób się go pozbyć lub czy to w ogóle możliwe? Jakie są [...] Czytaj więcej