Jedyna rzecz, o której musisz pamiętać, by być dobrą mamą
Istnieje tylko jedna rzecz, o której bezwzględnie musi pamiętać każda mama. Od tej jednej kwestii zależy, czy wychowa swoje dzieci tak, jak o tym marzy. Czy zobaczy jak jej dzieci idą do przedszkola, a później do szkoły. Czy zobaczy jak uczą się jeździć na rowerze, jak dorastają i odbierają świadectwo maturalne. Aby być dobrą mamą trzeba „być”, a ta jedyna rzecz, o której należy pamiętać, to dbanie o własne zdrowie.
Liczba zachorowań na nowotwory złośliwe w Polsce, w ciągu ostatnich 30 lat, wrosła ponad dwukrotnie. W 2010 roku osiągając ponad 140,5 tys. zachorowań, z czego 70,5 tys. dotyczyło kobiet. U pań najczęstszym nowotworem, stanowiącym 21,9% wszystkich zachorowań, jest rak piersi (statystyki z 2013 roku). Szacuje się, że rocznie raka piersi rozpoznaje się u 1,5 miliona kobiet na całym świecie, z czego około 400 tys. umiera. Jest to najczęściej występujący u kobiet nowotwór złośliwy. Niestety u wielu kobiet wykrywany jest zbyt późno. Wczesne wykrycie zwiększa szanse na powrót do zdrowia. Dlatego jeśli chcesz być mamą dla swoich dzieci, badaj się regularnie.
W przypadku nowotworów piersi, bardzo ważna jest samodzielna i regularna kontrola. Raz w miesiącu, pomiędzy piątym, a dziewiątym dniem cyklu miesiączkowego badaj piersi.
Każde badanie rozpocznij od dokładnego oglądania piersi. Stań z rękami opartymi na biodrach przed lustrem i zobacz czy nie widzisz żadnych zmian w kształcie piersi i kolorze skóry. Obejrzyj dokładnie czy skóra na piersiach w żadnym miejscu się nie marszczy, a brodawki nie są wciągnięte i wyglądają jednakowo. Następnie unieś ręce do góry i ponownie oglądaj kształt piersi oraz skórę. Delikatnie ściśnij brodawki i zobacz czy nie wycieka z nich żaden płyn.
Kolejno zbadaj piersi palpacyjnie. Wyobraź sobie dwie linie, poziomą i pionową, które przecinają się pod kątem prostym w miejscu brodawki, dzieląc pierś na cztery kwadranty. Delikatnie uciskając trzema palcami, wykonując okrężne ruchy, zbadaj każdy z tych kwadrantów. Sprawdź, czy nie wyczuwasz żadnych zgrubień lub guzków. Najwięcej nowotworów występuje w górnym, zewnętrznym kwadrancie, czyli tym najbliżej pachy. Sprawdź też, czy nie wyczuwasz żadnych zgrubień i guzków pod pachą. Jest to badanie w poszukiwaniu powiększonych węzłów chłonnych. Następnie tak samo zbadaj cztery kwadranty drugiej piersi oraz drugą pachę.
Badając się systematycznie, co miesiąc, dokładnie poznasz swoje ciało i łatwiej będzie Ci rozpoznać ewentualne zmiany. W przypadku wykrycia niepokojącego guzka, nie zwlekaj z wizytą u lekarza, bo przecież po to się regularnie badasz, by w razie takiej sytuacji móc zadziałać jak najszybciej.
Oprócz samodzielnego badania piersi warto też robić badania dodatkowe. Kobiety od 25 roku życia powinny najlepiej co roku, a przynajmniej co dwa lata wykonywać USG piersi. U pań w takim wieku ze względu na gruczołową budowę piersi USG jest lepszym badaniem niż mammografia.
Mammografia jest przeznaczona dla kobiet w wieku od 35-40 roku życia, kiedy piersi zbudowane są już z większej ilości tkanki tłuszczowej niż gruczołowej. Mammografia jest refundowana dla kobiet w wieku 50-69 lat co dwa lata. Dla kobiet z mutacją genetyczną w obrębie genów BRCA1 lub BRCA2 lub gdy rak piersi występował u członków rodziny, mammografia refundowana jest co roku. Jednak najlepiej by wszystkie kobiety powtarzały to badanie co roku i zaczęły je wykonywać już gdy ukończą 40 lat.
Dziś w Dniu Matki zadbaj o swoje zdrowie i zapisz się na USG piersi, a swojej mamie przypomnij o mammografii.
Lek. Katarzyna Woźniak