Siedem rzeczy, o które powinna zadbać każda dwudziestolatka
Sport i zdrowe odżywianie są teraz w modzie. Nie bez powodu, bo to jedne z najlepszych rzeczy dla naszego zdrowia. Jest jednak coś równie ważnego, o czym często zapominamy. To profilaktyka. Wiem, że na bloga zaglądają głównie młode kobiety, dlatego napisałam dla was krótki spis badań, które powinna wykonywać każda dwudziestoparolatka. Nawet jeśli jesteś okazem zdrowia i bardzo rzadko chorujesz, warto zadbać o siebie. Wymienione przeze mnie badania nie zajmą Ci dużo czasu, a mogą uchronić Cię przed wieloma poważnymi chorobami. Profilaktyka też powinna być w modzie!
1. Przynajmniej raz do roku udaj się do lekarza internisty lub lekarza rodzinnego. Warto przy okazji takiej wizyty zrobić podstawowe badania takie jak: pomiar ciśnienia krwi, morfologia i biochemia krwi, badanie ogólne moczu i pomiar poziomu glukozy we krwi.
2. Co pięć lat warto również zbadać lipidogram czyli pomiar stężenia cholesterolu i trójglicerydów we krwi. Wyjątkiem są osoby otyłe, które lipidogram powinny powtarzać co roku.
3. Przynajmniej raz w roku pójdź na wizytę do ginekologa. Regularność tych wizyt jest bardzo ważna w wykrywaniu chorób nowotworowych u młodych kobiet. Podczas takiej wizyty pamiętaj o wykonaniu cytologii (koniecznie specjalną przeznaczona do tego szczoteczką, a nie wacikiem).
4. Raz w miesiącu badaj piersi. Samokontrolę wykonuj pomiędzy piątym, a dziewiątym dniem cyklu. Badanie nie jest skomplikowane i zostało świetnie przedstawione na filmie poniżej.
5. Co pół roku odbywaj kontrolne wizyty u stomatologa, a ewentualne ubytki lecz na bieżąco.
6. Prowadź samoobserwację znamion skórnych. Jest to bardzo ważne we wczesnym wykrywaniu czerniaka. Znamiona, które powinny Cię niepokoić to zmiany asymetryczne, o nieregularnych lub rozmytych brzegach i niejednolitym zabarwieniu, przekraczające 6 mm średnicy, powiększające się, uwypuklone, owrzodzone lub krwawiące. Złym objawem jest również świąd i zaczerwieniona obwódka wokół znamienia.
7. Zadbaj też o swój wzrok. Współczesny styl życia bardzo obciąża nasze oczy, więc warto systematycznie odwiedzać okulistę. Jeśli nie masz wady wzroku wystarczy raz na 5 lat, a jeśli masz wadę to kontroluj wzrok częściej, zgodnie z zaleceniami lekarza. Należy kontrolować ostrość wzroku, badać dno oka oraz ciśnienie śródgałkowe.
Jak widzisz, jest kilka rzeczy, o które warto zadbać. Będzie to kosztowało trochę twojego czasu i pieniędzy, ale z pewnością warto ponieść takie wysiłki i na bieżąco kontrolować stan swojego zdrowia. Profilaktyka, pomaga zapobiegać chorobom, a w przypadku, gdy jakaś nam się przydarzy, to będziemy w stanie błyskawicznie ją wykryć i rozpocząć leczenie, co w wielu przypadkach jest kluczowe dla powrotu do zdrowia.
A ty? Badasz się regularnie i dbasz o swoje zdrowie?
Lek. Katarzyna Woźniak
Sylwia Kołodziejczyk
5 kwietnia, 2017 o 7:31 pmSkad masz taki cudowny fartuch?
TheJoanneczka
5 kwietnia, 2017 o 8:45 pmZ jakich wytycznych jest informacja o RTG?
Karolina Le
6 kwietnia, 2017 o 6:12 amMuszę powiedzieć że ja jako już niestety nie 20stka (31) staram sie stosowac:) od ginekologa dostaje list zeby stawic raz na pół roku na wizyte:) bardzo ciekawy artykuł. Pozdrawiam
Weronika Stryczek
6 kwietnia, 2017 o 10:27 pmDziś wpisywałam w google „o jakich badaniach powinna pamietać dwudziestolatk?” 🙂
Idealne wyczucie czasu:)
Malaga
8 kwietnia, 2017 o 11:19 amWyglądasz świetnie. Piszesz ciekawie. Życzę Ci,żebyś była tak wspaniałym lekarzem, jak odbieram Cię tutaj na blogu. Genialny fartuch! Gdzie mozna taki kupić?
Aleksandra
12 kwietnia, 2017 o 11:11 amZgadzam się całkowicie ? Dodałabym tutaj jeszcze USG jamy brzusznej i badanie tarczycy bardzo ważne ! ? Pozdrawiam ☺️
Świąteczne porządki – Mama i stetoskop
14 kwietnia, 2017 o 7:35 pm[…] Siedem rzeczy, o które powinna zadbać każda dwudziestolatka […]
Mirella Zygler
23 października, 2017 o 9:45 amMam nadzieje, ze kazda 20 latka przeczyta ten artykul. Tak naprawde artykul jest odpowiedni dla kazdej z nas. Ja tez kiedys bylam 20 latka i szczerze – nie myslalam az tak bardzo o swoim zdrowiu. Jestem ciekawa, jakiego rodzaju badania piersi i jak czesto zalecaja obecnie lekarze dla mlodych kobiet?