Sport i zdrowe odżywianie są teraz w modzie. Nie bez powodu, bo to jedne z najlepszych rzeczy dla naszego zdrowia. Jest jednak coś równie ważnego, o czym często zapominamy. To profilaktyka. Wiem, że na bloga zaglądają głównie młode kobiety, dlatego napisałam dla was krótki spis badań, które powinna wykonywać każda dwudziestoparolatka. Nawet jeśli jesteś okazem zdrowia i bardzo rzadko chorujesz, warto zadbać o siebie. Wymienione przeze mnie badania nie zajmą Ci dużo czasu, a mogą uchronić Cię przed wieloma poważnymi chorobami. Profilaktyka też powinna być w modzie!

1. Przynajmniej raz do roku udaj się do lekarza internisty lub lekarza rodzinnego. Warto przy okazji takiej wizyty zrobić podstawowe badania takie jak: pomiar ciśnienia krwi, morfologia i biochemia krwi, badanie ogólne moczu i pomiar poziomu glukozy we krwi.

2. Co pięć lat warto również zbadać lipidogram czyli pomiar stężenia cholesterolu i trójglicerydów we krwi. Wyjątkiem są osoby otyłe, które lipidogram powinny powtarzać co roku.

3. Przynajmniej raz w roku pójdź na wizytę do ginekologa. Regularność tych wizyt jest bardzo ważna w wykrywaniu chorób nowotworowych u młodych kobiet. Podczas takiej wizyty pamiętaj o wykonaniu cytologii (koniecznie specjalną przeznaczona do tego szczoteczką, a nie wacikiem).

4. Raz w miesiącu badaj piersi. Samokontrolę wykonuj pomiędzy piątym, a dziewiątym dniem cyklu. Badanie nie jest skomplikowane i zostało świetnie przedstawione na filmie poniżej.

5. Co pół roku odbywaj kontrolne wizyty u stomatologa, a ewentualne ubytki lecz na bieżąco.

6. Prowadź samoobserwację znamion skórnych. Jest to bardzo ważne we wczesnym wykrywaniu czerniaka. Znamiona, które powinny Cię niepokoić to zmiany asymetryczne, o nieregularnych lub rozmytych brzegach i niejednolitym zabarwieniu, przekraczające 6 mm średnicy, powiększające się, uwypuklone, owrzodzone lub krwawiące. Złym objawem jest również świąd i zaczerwieniona obwódka wokół znamienia.

7. Zadbaj też o swój wzrok. Współczesny styl życia bardzo obciąża nasze oczy, więc warto systematycznie odwiedzać okulistę. Jeśli nie masz wady wzroku wystarczy raz na 5 lat, a jeśli masz wadę to kontroluj wzrok częściej, zgodnie z zaleceniami lekarza. Należy kontrolować ostrość wzroku, badać dno oka oraz ciśnienie śródgałkowe.

Jak widzisz, jest kilka rzeczy, o które warto zadbać. Będzie to kosztowało trochę twojego czasu i pieniędzy, ale z pewnością warto ponieść takie wysiłki i na bieżąco kontrolować stan swojego zdrowia. Profilaktyka, pomaga zapobiegać chorobom, a w przypadku, gdy jakaś nam się przydarzy, to będziemy w stanie błyskawicznie ją wykryć i rozpocząć leczenie, co w wielu przypadkach jest kluczowe dla powrotu do zdrowia.

A ty? Badasz się regularnie i dbasz o swoje zdrowie?

Komentarze (8)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *